Školní kluby

Jsme tu proto, aby děti četly

Velká soutěž pro třídy k 70. výročí Albatrosu

Zúčastněte se soutěže k narozeninám Albatrosu a vyhrajte pro sebe a vaši třídu výlet do Prahy a návštěvu galerie s obrazy Zdeňka Buriana, našeho nejlepšího malíře „exotického dobrodružství“ a k tomu další dárky pro každého ve třídě.

Dozvíte se, jak takové obrazy vznikají, jak vzniká kniha, Ondřej Neff vám prozradí, jak se stát úspěšným spisovatelem!

 

Výhra pro vítěznou třídu:

 • 30+2 vstupenky na výstavu obrazů Zdeňka Buriana do Obecního domu v Praze, která probíhá v dubnu a květnu 2019
 • Hodinový workshop se spisovatelem Ondřejem Neffem a Ondřejem Müllerem v rámci výstavy v Obecním domě
 • Hra Carcassonne – Zlatá horečka pro každého žáka vítězné třídy
 • Dárkový balíček s dobrotami Chupa chups pro každého žáka vítězné třídy
 • Příspěvek na dopravu do Prahy ve výši 3000 Kč pro celou třídu (bude proplacen na základě předložení dokladu ve výši odpovídající ceně dopravy, maximálně však do 3000 Kč).
 • 5 knížek do Vaší třídní knihovničky

 

Pravidla:

 

 • K zařazení do soutěže je potřeba splnit všech 10 úkolů, které najdete níže. Všechny odpovědi a fotografie pošlete v jedné e-mailové zprávě na adresu albatros70let@albatrosmedia.cz do 28. 2. 2019. Ve zprávě uveďte, kterou třídu do soutěže přihlašujete a přesnou adresu školy s e-mailovým kontaktem na učitele, který třídu přihlašuje.
 • Vítěznou třídu vylosujeme v první polovině března 2019 a informace o vítězi zveřejníme na www.kmc.cz nejpozději 20. 3. 2019.

 

10 úkolů:

 1. Najděte v knihovně alespoň tři knížky, jejichž hrdinové se jmenují Rudolf, Valérie nebo Anastázie. Napište nám názvy knížek, jejich autory a vyfoťte alespoň jednu stránku z každé knížky, kde se tato jména objevují.
 2. Najděte doma, u příbuzných, nebo v knihovně co nejstarší knížku z nakladatelství Albatros (pozor – dříve mělo nakladatelství Albatros jiný název!).  S knížkou se vyfoťte a napište nám název, autora a datum vydání.
 3. V které knížce se objevilo slovo "Albatros" v jiném významu, než jako nakladatelství? Napište název knížky, autora a přidejte fotku knížky. 
 4. Vyjmenujte alespoň 3 knihy autorů, kteří žili nebo žijí ve vašem kraji. Napište jejich jména, kde přesně a kdy žili. S knížkami se vyfoťte.
 5. Znáte knihu/knihy, podle které byl natočený film nebo seriál, který se jmenuje jinak než kniha? Napište její název, autora a také název filmu/seriálu, který podle knihy vzniknul.
 6. Vyfoťte aspoň 3 knížky, které mají na obálce kočku. K fotce napište názvy, autory i ilustrátory všech tří knížek.
 7. Napište nám jméno autora, kterého vidíte na fotografii na OBRÁZKU 1 (viz níže) a uveďte alespoň 3 jeho knížky.
 8. Napište jméno ilustrátora, který je autorem obrázku OBRÁZKU 2 (viz níže) a napište název alespoň jedné knihy, kterou ilustroval.
 9. Vyfoťte se aspoň s 5 knihami, v kterých mluví zvířata. Napište nám jejich názvy.   
 10. Znáte knihu Jaroslava Foglara, kterou ilustrovala žena? Napište název knihy, jméno ilustrátorky a rok, kdy byla kniha vydána.

 

Máte-li k pravidlům soutěže dotazy, kontaktujte nás na e-mailové adrese albatros70let@albatrosmedia.cz.


Obrázky k soutěžním otázkám 7 a 8